SRC4 BELGESİ

SRC4 Belgesi


SRC4 belgesi yurtiçi esya ve kargo taşımacılığında kullanılan, alınması zorunlu olan bir ticari araç kullanım belgesidir.

 

Karayolları yönetmeliğine göre temelde SRC3 belgesini alanlar SRC4 belgesini de almiş olarak kabul edilmektedirler. SRC4 belgesini alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak ve 63 yaşından gün almamış olmak gerekmektedir. Diğer SRC belgelerinde olduğu gibi sürücüler dört günlük mesleki eğiteme katılmak zorundadırlar. SRC1 ve SRC2 yolcu taşımacılığında kullanılır.SRC1’i alan SRC2’yi almış olarak kabul edilir. SRC3 ve SRC4 yük ve eşya taşımacılığında alinması zorunlu belgelerdendir. SRC3’ü alan da SRC4’ü almış olarak kabul edilmektedir. SRC5 belgesini ise tehlikeli madde ve atık taşıyan sürücüler almakla yükümlüdür.

 

 

SRC3 ve SRC4 belgelerine sahip olmayan şoförler SRC5 için talepte bulunamamaktadırlar. Taşımacılık sektöründe Avrupa Birliği uyum yasaları kapsamında ticari yolcu ya da yük taşiyanların SRC belgelerini almak zorunluluğu vardır. Araç ister kişinin kendine isterse de şirkete bağlı olsun mutlaka SRC3 veya SRC4 belgesi bulunmalıdır. Aksi takdirde yapılacak trafik kontrolünde 560TL araç ruhsat sahibine, 224TL kullanan kişiye ceza kesilmektedir. Sınava girmeden SRC4 belgesi alabilmek için 25 Subat 2003 tarihinden önce ehliyet almış ve 23 Subat 2003 tarihinden önce SGK girişinin yapılmıs olması gerekmektedir.

 

 

Bu iki şartı yerine getiremeyen sürücüler ise Ulaştırma Bakanlığı’nın yetkilendirdiği eğitim merkezlerinde eğitme katılmaları ve bakanlıkça açılan sınavdan en az 60 puan almaları gerekmektedir. Ayrıca diger SRC’lerde olduğu gibi psikoteknik raporu alma zorunluluğu da vardır.SRC4 belgesini alan sürücüler şehirlerarası yük ve eşya taşıyabilecekleri gibi şehiriçi taşımacılık ta yapabilmektedirler.   

Src 4 belgesi almak için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.