SRC1 BELGESİ

Src 1 Belgesi


Kisa bir tanımla SRC1 belgesi ticari maksatla araç kullanacak olan şahısların alması zorunlu olan belge türüdür. Bu belgeyi alan kişiler uluslararası kara yollarında yolcu taşımaktadır.

SRC1 mesleki yeterlilik belgesini almış olan sürücüler, SRC2 belgesini de almış olarak kabul edilmektedirler. Önceleri bu belgeyi almak isteyen adayların lise mezunu olmaları şartı aranmakta iken Danıştay’in verdiği kararla ilkokul mezunları da uluslararası yolcu taşımaktadır. Karayolu taşıma kanunlarına göre SRC1 türü belge isteyenlerde olması gereken bazı şartlar vardır.

 

Gerekliliği

Buna göre kargo ya da yolcu taşımacılığı yapacak olan kişilerde yani ticari aracı sevk ve idare edenlerde mutlaka B-C-D-E sürücü belgelerinden sahip olmak gerekiyor, en az 5 yıllık ilkokul mezunu olmak, 26 yaşından küçük ve 63 yaşından gün almamak, psikoteknik raporu almak zorunlu tutulmaktadır. SRC1 belgesini alanlar ulusla arası yolcu taşıyabileceği gibi yurt içinde de yolcu taşımacılığı yapabilmektedirler.Yani SRC2 belgesi almalarına gerek kalmamaktadır. 25 Şubat 2003 tarihinden önce C-D veya E tipi ehliyete sahip olanlar sınavsız SRC1 talep edebilmektedirler.


Sınava girmek isteyenler dört günlük bir eğitime katılmak zorundadırlar. Eğitimin ardından ulaştırma Bakanlığı’nın açacağı sınava girerek belgeyi almaya hak kazanmaktadırlar. 4925 sayılı Karayolu yönetmeliğine göre ticari olarak yolcu, kargo ve eşya taşıyacak olan sürücülerin bu belgeyi almaları zorunlu tutulmaktadır.
 

Açılım olarak SRC Türkçe sürücü kelimesinin sessiz harflerinde oluşmaktadır. SRC1 mesleki yeterlilik belgesidir. Bu belgeyi hak edebilmek için Ulaştirma Bakanlığı 'nca yapılan sınavda sorulan 50 sorudan 30’unu doğru yapmak gerekmektedir.   

SRC1 Belgesi almak için bizimle buradan iletişim kurabilirsiniz.