L1 BELGESİ

L1 Belgesi


L1 belgesi, il sınırları içinde lojistik işletmeciliği yapacak olan firmalara verilecek olan belgedir. Bu belgeyi gerçek ve tüzel kişiler başvuru yapip alabileceklerdir.L 1 belgesi alınması için bir takım şartların uygun olması gerekmektedir. Bu şartlardan bazıları ise;145 tonluk 4 araç olması, en az 1000 metre kare kapalı depo alanı olması, şube olacaksa en az 200 metre karelik depo olması, bir belgeli yönetici olması gerekecektir.
 

L1 Belgesi Kapsamı


Ayrıca normal araç kapasitesinin 20 katına kadar araç kiralama hakları olacaktır 1 belgesi için şuan ki rakam yaklaşık olarak 175 bin civarında olmaktadır. Firmanın bünyesinde olan araçların bakımlarının ve yaşlarinin uygun olması da dikkate alınmaktadır. Ayrıca firma ismini ve ünvanını aracın sadece bir tek yerine yazabilecektir. Onun dışında herhangibir yerine yazılması halinde izin alınamayacaktır. Bu belgeyi almak isteyen şahısların ve ya şirketlerin en az 150 bin TL sermaye göstermeleri gerekecektir.
 

L1 Belgesi Ücretleri


Yetki belgesi alındıktan sonra sağlanan şartlardan bir ve ya bir kaçı eksilir ise hemen başvuruda bulunulup bilgi verilmesi ve hemen o şartın tekrar sağlanması gerekecektir. Aksi takdirde iptaline kadar gidebilecektir. Bu belgenin verileceği firmada 1 adet üst düzey yetkili bir de orta düzey yetkili olmak zorundadır. Belge için ödenecek paranın dişinda her araç için 82 TL araç başı kart ücreti de yatırılması gerekecektir.L1 belgesi yurt içinde lojistik işletmeciliği yapmak isteyen firmalara verilecek olan belgedir.

L1 Belgesi almak için, bizimle iletişime geçebilirsiniz.