K1 BELGESİ

K1 Belgesi


K1 belgesi, ticari amaç ile yurt içinde taşıma yapacak olan gerçek ve tüzel kişilerin kesinlikle almaları gereken belgedir. Bu belge olmadan taşıma işlemi yapılamayacaktır.K1 belgesini alacak olan şirketler 16000TL civarı bir rakamı ödüyor olmaları gerekecektir. Bu rakamı yatırmadan işlemleri başlamayacaktır. Bunların yanında, 110 tonluk bir araç kapasitesinin sağlanıyor olması şartı da aranan şartlar arasındadır. Ayrıca, firmanın 10.000 sermeye kapasitesi olması gerekmekte ve kiralık aracının da olmaması gerekmektedir.


K1 Belgesi Şartları Nelerdir


Bu belge şirketler için farklı şartlar içerirken şahıslar içinde farklı şartlar içermektedir. Örneğin şirketlere 75 ton kapasitesi gerekirken kişilere 25 tonluk taşıma kapasitesi gerekmektedir. Bu belgenin alınması için, ulaştırma ve haberleşme bakanlıklarına başvuru yapılması ve gerekli olan tüm evrakların tamamlanması gerekecektir. Tamamlanan evraklar ile başvuru yapıldıgında 5 iş günü içinde cevap gelecektir. Firma sahipleri bu belgeyi aldıktan sonra ekstra araç kiralayamayacak olup 5 yıllık sürelerinden 60 gün önce başvuru yapmaları da gerekecektir. Ayrıca firmada yetki belgesine sahip olan bir çalışan olması şartı da aranacaktır.

 

K1 Belgesi Sınırları nelerdir


K1 belgesi, sadece ticari amaç ile il sinırları içinde taşıma yapabilecek olan gerçek ve tüzel kişilerin alması gereken belgedir. Bu belge ile taşıma işlemi yapılacaktır. Şirketler için farklı ödeme ve şartlar aranırken şahıslar içinde ayrı şartlar aranacaktır. Tüm belgeler ile başvuru yapanların başvuruları değerlendirilecek olup 5 gün içinde belge olusturulacaktır.

K1 belgesi almak için, buradan başvurabilirsiniz