G2 BELGESİ

G2 Belgesi


G2 belgesi ticari faaliyette bulunacak olan yurtiçi ve ya uluslararası taşıma acenteliği yapacak olan firmalar verilmesi gereken belgedir. Bu belge olmadan firma herhangi bir acentelik görevlerini yapamayacaktir.G2 belgesi Ulaştırma bakanlığı veya buraya bağlı bakanlıklardan alinabilen bir belgedir. Uluslararası veya yurt içi taşıma acenteliği yapmak isteyen ticari firmalar gereken belirli şartları ve belgeleri yerine getirip basvuru yapabilirler. Özellikle G2 belgesi almak için firmanin G2 belgesinin olması gerekmektedir.
 

 

G2 belgesi olan firmanin belirli bir sermayesi de olması gerekmektedir. Bu şartları tamamlayıp firmalar ulaştırma bakanliklarına başvuru yapacaklar gereken inceleme yapılacak ve sonuç bildirilecektir.G2 belgesini alan acenteler bu belge karşılığında 10 taşımacı ile anlaşma yapabilmektelerdir. Bu belgede 5 yıl boyunca geçerliliğe sahiptir. Bu süre dolduktan sona yenileme için başvuru yapıp yenileme ücretinin ödenmesi gerekmektedir. 
 

G2 Belgesi Şartları


Bu belgenin verilipte firmanın acente olabilmesi için en az 30 metre kare indirme, boşaltma yapılabilecek taşinmazın olması da gerekecektir. Tüm bu şartlar sağlandığı zaman yetki belgesi firmalara verilecektir.G2 belgesi, uluslararası yada yurtiçi taşima acentelişi yapmak isteyen firmalara verilecek olan belgedir. Bu belge olmadan firmalar acentelik yapamayacaktır. Bir takım prosedürler ve şartlar sağlandıktan sonra başvuru yapılacak olup başvuru değerlendirilecek ve haber verilecektir. Yenileme zamanı geldiğinde de öncede yazılı olarak yenileme talebinde bulunulması gerekmektedir.

G2 Belgesi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.