F1 BELGESİ

F1 Belgesi


F1 belgesi ülke içindeki taşımacılık faaliyeti gösteren kuruluşlara verilir ticari amaçlı kullanılan bu belgeyi kişi ya da kuruluşlar alabilir. Belgeyi almak isteyen kurumlar ya da kişilerin bazı sürücü belgelerinden birine sahip olmaları gerekir ki bunlar: A1,D1,D2 ve D4’tür bu belgelerden en az birine sahip olması gerekir aksi takdirde bahsi geçen belgeyi alması söz konusu olamaz. Belgeyi almak için gerekli şartlar ve eğitimlerden geçenler için evrak işlemleri tamamlanır.

 

F1 BELGESİ SERMAYE

Ulaştırma ve Habercilik Bakanlığı’na gerektiği şekilde iletişimler sağlanır.Daha sonra en kısa sürede belge onay alır ve sürücülere verilir. F1 belgesi almak isteyen kişiler ve kurumlar eğer ilçe içinde bir ticari taışmacılık yapacaksa 2.000 TL gibi bir sermayesinin olması gerekir.Ancak taşımacılık il genelinde yapılacaksa bu sefer sermayenin 6.000 TL olması gerekir ki bunlar azami şartlardır. Bu yetki belgesine sahip kurumlar bünyesinde en fazla on kişi çalıstırabilirler yani en fazla on araç sahibi olabilirler.  

 

F1 BELGESİ KULLANIM SÜRESİ

F1 belgesi kullanım süresi beş yıldır. Her beş yılda bir yenilenmesi gerekir.Yenileme için bazı gerekli evraklar olabilir bunlar tarafınıza eğitim sırasında kurumuzca bildirilir. Yenilenme süresi yaklaşan belgelerinden bildirimi belge sahiplerine yakın zamanda bildirilmektedir.Eğitim kurumlarımızda bu belgenin eğitimleri verilmektedir.Gerekli koşulları sağlayan ve eğitimlerden geçen kişilere ve kurumlara verilen belgemizden almak isteyenler iletişim bölümünden bizlerle nasil irtibata geçebileceklerini öğrenebilirler.    
F1 belgesi almak için, bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.