D4 BELGESİ

D4 Belgesi


D4 belgesi Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı’nın belirttiği kapsamlar çerçevesinde şekillenmiş çerçevelerde verilmektedir. Bu belgeye sahip olan kişi ve kuruluşlar şehirlerarası yolculuklarda 100 km.ye kadar tarifeli ve tarifesiz olarak yolcu tasimaciligi yapabilmektedirler. Sehirlerarasinda böyle bir mesafe varken il içlerinde mesafe yoktur mesafe farki olmadan il içinde tarifeli ve tarifesiz olmak üzere tasimacilik yapilabilir. 

 


D4 Belgesi Şartları Nelerdir

Ayrica sehirlerarasi ve il içi servis tasimaciligi da 100 km.ye kadar saglanabilmektedir. Bunlarin haricinde tasimacilik yapmak yasal degildir örnegin 100 km. den fazla olan sehirlerarasi tasimacilik, bu yasal degildir.D4 belgesi sahibi olabilmek için egitim kurumlarimiza müracaat edebilirsiniz verdigimiz bilgilerdeki gibi sartlara uygun bir yapiya sahipseniz Bakanlikla gerekli iletisimler saglanir ve belge sahibi olmaniz için yazismalar yapilir. Bu yetki belgesine sahip olabilmek için ayrica firma bünyesinde en az bir otobüs ve 5.000 TL sermayesi olmalidir. 
 

Araçlarda Yaş Sınırı

Belge sahibi olacak araçlarda genel itibarla yas siniri aranmaz gerekli kapasitelere sahip olmasi yeterli olacaktir. Tasima hatlarinin sayisina bagli olarak araç sayisi da degisebilir örnegin en fazla 3 tasima hattina sahip olan bir firmada 5 ya da 6 araç çalisabilir, en fazla 5 tasima hattina sahip firmalarda 9 ila 10 arasinda araç çalisabilir, sayilar artabilir ya da azalabilir.D4 belgesi ve birçok belgeyi Incirli Psikoteknik Egitim Kurumlari’mizdan kosullara uygunluk çerçevesinde temin edebilirsiniz. 

D4 Belgesi almak için bizimle iletişim bölümüden ulaşabilirsiniz.