D2 BELGESİ

D2 Belgesi


D2 belgesi ülke içinde tarifesiz olarak taşımacılık yapmak isteyen kurumlara verilir. Belgeye sahip olmak isteyen kuruluşların bünyesinde 75 koltuk kapasiteli araçlar bulunmalıdır. Azami şart böyledir ancak 90 kapasiteli ya da daha fazla da olabilir. Kurumların ticaret odalarına kayıtlı olmaları gerekir ayrıca bu odalardaki sermayelerinin de 30.000 TL olması gerekir, bu şartlar önemlidir.
 

D2 Belgesi Yaş Sınırlaması


Araçlarda yaş sınırlaması vardır. Koltuk kapasitesi belirttiğimiz gibi sayıda olmalı ve araçların 10 yaşını aşmamış on yaşından küçük olması gerekir. Belgeyi alan kurumların bünyelerinde çalışmakta olan araçlar kiralık olabilirler,  bunun için bir engel yoktur ancak belirttiğimiz gibi yaş snırılamasına ve koltuk sayısına riayet etmelidirler.
 

İstene Ek Belgeler


D2 belgesi almak ve kullanmak isteyen sürücülerin farklı bir belgeye daha sahip olmaları gerekir ki bu da SRC 2 belgesidi. Bu belgeye sahip olmayan sürücülerin söz konusu olan belgeyi almaları öngörülemez. Bu belgeyi alan firmaların ayrıca personel istihdamı sağlamaları için bir belgeye ihtiyaçları vardır o da ODY 2 belgesidir. Bu koşullar sağlanmadığı takdirde kuruluşlara söz konusu belge verilmez.
 

Müracaat


D2 belgesi almak isteyen firmalar eğitim kurumlarımıza müracaat edebilirler. Gerekli koşullar sağlandıktan sonra istenen belgelerde tamamlanır ve devlet kurumları ile görüşmeler sağlanarak en kısa zamanda firmalara geri dönüş sağlanır. Her beş yılda bir yenilenme süresi olan belgelerin yenilenme süreleri yaklaştığında firmalara bildirim sağlanır ve gerekli işlemler yapılır.

D2 Belgesi almak için, burdan bize ulaşabilirsiniz