C2 BELGESİ

C2 Belgesi


Uluslararası taşımacılık yapacak olanların alması gereken belgeye C2 belgesi denmektedir. Bu belge ile yük ve eşya taşımacılığı yapilabilecektir. Bu belgeyi almayan kişilerin herhangi bir sekilde esya ve yük taşımasına izin verilmemekte çok siki bir şekilde denetleme yapılmaktadır.Bazi başvuru evraklarının tamamlanıp, belli bir ücret ödenerek başvurusu yapılan bu belge alınabilmektedir. Bu belgenin alınabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. 
 

C2 Belgesi Taşıma Kapasitesi

Örneğin 440 ton taşıma kapasitesine sahip bir aracı olan kişilere ancak C2 belgesi verilmektedir. Bu taşima işlemini yapacak olan araçlarında belli model şartları bulunmaktadır.14 yaştan büyük olan araçlara bu belge verilmeyecek başvuru geri dönecektir. Ayrıca bu belgeyi aldıkları zaman aracı kullanacak olan kişinin belirli belgelere de sahip olması gerekmektedir. Başvuru evrakları arasında kullanacak olan kişi içinde belirli evraklar istenecektir. 
 

C2 Belgesi Başvuru Sonuç Alma


Bu belge ile uluslararası yük, eşya taşımacılığı yapılabilecektir. Ulaştırma denizcilik ve haberleşme bakanlığına gerekli olan evraklar ile basvuru yapılarak alınabilen bu belge için evraklar araştırılacak ve en geç 5 gün sonra sonuç bildirilecektir. Bu belgeler herkese 5 yıl geçerli olmak kaydı ile verilmektedir. Bu süre dolduktan sonra kişiler yada firmalar tekrar başvuru evrakları toplayıp tekrar başvuru yapmaları gerekecektir. 
 

C2 Belgesi Yenileme

Süre bitmesine yakın başvuru yaptıkları zaman firmalar sadece yenileme bedeli ödeyeceklerdir.Uluslararası yük ve eşya taşımacılığında kullanılacak olan C2 belgesi için ulaştırma bakanlığına gereken evraklar ve belirli bir ücret ile başvuru yapılacaktır. Aracınızın kilosu, şoförünüz ve bazı şartlarınız uygun ise bu belge firmanıza verilecektir.

C2 belgesi almak için burdan iletişime geçebilirsiniz